Náš rádce - časté dotazy
Copyright © 2000 - 2016 by "DMU"   •   Všechna práva vyhrazena   •   E-Mail: info [zavináč] ledka . net   •   SINCE 2014
Časté dotazy
Pokud jste nenašli odpověď na Vaší otázku, napište nám, odpovíme nejpozdějí do dvou dnů
Základem každé LED žárovky je LED dioda, kterých může a často bývá v LED žárovce i více. Celková svítivost LED žárovky, je závislá především na svítivosti a světelném výkonu vestavěného LED čipu, nebo LED diod a jejich počtu. Jeden vysoce výkonný a nákladný LED čip může klidně produkovat větší světelný výkon, než LED žárovka s vestavěnými 100 ks běžných LED diod. Posuzovat svítivost LED žárovek jenom podle počtu vestavěných LED čipů je tedy nesmysl.
Při výběru LED žárovky je nutné porovnávat údaj o světelném toku (počet lumenů) namísto výkonu ve wattech. Čím více lumenů, tím více světla LED žárovka dává. Občas narazíte na prodejce, kteří prodávají LED žárovky se zastaralou technologií, které mají větší spotřebu (více wattů), ale přitom méně svítí (méně lumenů) než nové technologie. Zákazník má pak falešný pocit, že kupuje silnější žárovku. Ve skutečnosti ale kupuje něco, co méně svítí a spotřebuje více energie. Dejte si pozor na zastaralé technologie. U nás se pořád ještě prodávají staré led žárovky vyráběné z diod s kloboučkovým vrchem. Ovšem, už Vám nikdo neprozradí, že bude svítit asi jako kapesní baterka.

Nejdůležitější veličinou je ''Světelný výkon'' (jednotka Lumen). Podle této hodnoty je možné celkem snadno porovnávat jednotlivé LED žárovky mezi sebou. Nicméně je vždy důležité podívat se i na konstrukci žárovky a zhodnotit, zda je důležité bodové, nebo rozptýlené světlo. Pokud potřebujete osvětlit pouze konkrétní plochu, např. pracovní stůl, bude Vám možná stačit bodová žárovka s např. polovičním světelným výkonem, oproti LED žárovce s rozptýleným světlem, která kromě zmíněného pracovního stolu osvítí vše kolem. Když podělíte celkový světelný výkon LED žárovky jejím příkonem (spotřebou) ve Wattech, dostanete se k účinnosti. Současné LED žárovky dosahují hodnot běžně od 60 Lm/Watt až po 120Lm/Watt. Pokud má tedy LED žárovka účinnost řekněme 100Lm/1Watt,
a příkon (spotřeba) této žárovky je 5W, pak její celkový světelný výkon je 500Lm.
Někteří prodejci uvádějí svítivost LED žárovek v porovnání s obyčejnou žárovkou. Tento údaj je velmi důležitý, ale v mnoha případech je mírně řečeno zkreslený. Je dobré si ho zkontrolovat právě přes jednotku světelného toku - lumen (lm). Ekvivalentní hodnoty výkonu LED žárovek oproti klasickým žárovkám si snadno zkontrolujete podle této tabulky:
vs.
Výhody LED žárovek
1. Vysoká účinnost LED žárovek, která je v současné době až 12-ti násobná oproti vláknovým žárovkám.
2. Velmi dlouhá životnost. Současné LED žárovky mají životnost na úrovni třiceti až stonásobku životnosti
žárovek s vláknem.
3. Vysoká mechanická odolnost LED žárovek, tedy odolnost vůči otřesům, nárazům, vibracím.
Pokud LED žárovka upadne na zem, je velmi malá pravděpodobnost, že se poškodí.
4. Jednoduchá regulace osvětlení. K regulaci je možné použít běžné žárovkové stmívače. Navíc LED žárovky
nemění, na rozdíl od klasických žárovek barvu světla podle intenzity nastaveného svitu na stmívači.
5. Nízká povrchová teplota LED žárovek přináší vyšší bezpečnost. O LED žárovky se nelze popálit.
6. LED žárovky nevyzařují ultrafialové a infračervené světlo.
7. Možnost častého zapínání a vypínání, bez vlivu na životnost LED žárovky.
8. Okamžité rozsvícení do plného výkonu, na rozdíl od úsporných (zářivkových) žárovek a zářivek.
Nevýhody LED žárovek
Jedinou nevýhodou LED žárovky oproti jejímu skleněnému předchůdci s rozžhaveným
vláknem je vyšší cena LED žárovek. Nicméně i podstatně vyšší cenu LED žárovky zaplatí
už jenom její třiceti až stonásobně delší životnost oproti klasické žárovce.
Klasické žárovky
LED žárovky
25 W
220 - 230 lm
40 W
410 - 430 lm
60W
700 - 750 lm
75W
920 - 970 lm
100W
1300 - 1400 lm
(zdrojem údajů je web Evrobské Unie)
SMD součástky (součástky pro povrchovou montáž) mají tvar hranolů s délkou nepřesahující pár milimetrů, a jsou zcela bez přívodních vodičů. Součástky SMD se označují číslem. První číselná dvojice značí délku a druhá šířku součástky.
Co to je "SMD velikost" LED diod
Vzhledem k hektickému vývoji technologií může být za pár týdnů všechno jinak…


SMD LED zdroj světla je velmi malý a lehký čip zalitý epoxidovou pryskyřicí. Vyznačuje se při jasném svitu velmi nízkou spotřebou elektrické energie. Při správném napětí a proudu může životnost SMD dosáhnout až 100000 hodin.


LED SMD 3528
Obdélníková dioda SMD 3528 se skládá z jednoho čipu emitujícího světlo. Rozměr čipu
je 3,5 x 2,8mm, z toho pramení pojmenování 3528. Příkon 0,08W.

LED SMD 5050
Čtvercová dioda SMD 5050 se skládá ze tří čipů, má rozměr 5 x 5 mm s příkonem 0,24W. Teoreticky je SMD5050 3x jasnější než SMD 3528. Rozptyl světla má 120°.

LED SMD 5630
Obdélníková dioda SMD 5630 se skládá z jediného čipu. Její rozměr je 5,6 x 3 mm s příkonem 0,5W. Světelný výkon je oproti 5050 až dvojnásobný (až 80 lm/watt). Rozptyl světla má 120°.

LED SMD 5730
Jedná se o upgrade čipu 5630 a zvýšení svítivosti.

LED SMD COB (chip-on-board)
COB (chip-on-board) je nová technologie LED, která se dostává do masové produkce, a v budoucnosti se s ní budeme setkávat stále častěji, protože nahradí starší generace LED. Konstrukčně je COB LED tvořena jednotlivými čipy, umístěnými na plošném spoji a pokryta vrstvou luminoforu, vytvářející dohromady homogenní svíticí plochu. Tyto moduly pak vyzařují světlo téměř souvisle po celé ploše. Díky montáži přímo na hliníkový plát se moduly méně zahřívají a významně se tak prodlužuje životnost.

LED COB Filament
Nejnovější LED technologie, kdy jsou požity polovodičová vlákna a tím je dosaženo svítivosti do všech stran a současně vzhledu klasické wolframové žárovky.

LED SMD 2835
Obdélníková dioda, která má vynikající součinitel podání barev Ra a je také úspornější. Čip má ve spodní části hliníkovou podložku a umožňuje lepší odvod tepla z čipu.

LED AC COB
AC COB je nejnovější technologie LED čipů, které se připojují přímo na střídavé napětí. Fungují tak, že každá půlvlna proudu napájí jinou skupinu LED čipů. Díky tomu, že AC COB nepotřebují elektrolytický kondenzátor, jejich životnost je mnohem vyšší, než u jiných LED žárovkách. Další výhodou AC COB je možnost stmívání téměř každým stmívačem na trhu.
Rozdíly mezi různými typy SMD LED diod
Svítivost LED žárovky (Candela)
Hustota světelných paprsků LED žárovky. V podstatě se jedná o hustotu světla, které vyzařuje LED žárovka v určitém úhlu. Svítivost se u LED žárovek uvádí zpravidla jako jedna hodnota, která platí pro určitý úhel svitu (např. 45stupňů), nebo je předkládán graf, na kterém jsou zaznamenány hodnoty svítivosti do všech úhlů.

Světelný výkon - světelný tok LED žárovky (Lumen)
Světelný výkon vyjadřuje celkový světelný výkon LED žárovky vyzářený do všech směrů. Tato jednotka je pro posouzení celkového výkonu LED žárovky nejvhodnější a také nejrozumnější z hlediska porovnání výkonu klasické vláknové žárovky a LED žárovky.

Světelná účinnost LED žárovky (lm/W)
Hodnota celkového světelného výkonu LED žárovky na 1Watt spotřebované energie. Za pomoci této hodnoty se dá velmi rychle porovnat energetická účinnost různých typů LED žárovek. U běžných vláknových žárovek jsou hodnoty světelné účinnosti v rozmezí od 10 do 18 lm/W. U LED žárovek je to rozsah od 50 až do asi 150lm/W.

Máte k dispozici např. dvě LED žárovky, z nichž první má světelný výkon např. 350Lm a druhá 500Lm. První z LED žárovek má pak spotřebu 5W a druhá 10W. První LED žárovka má pak světelnou účinnost 70Lm/W a druhá 50Lm/W. Z uvedeného příkladu jasně vyplývá, že první ze žárovek má vyšší účinnost, tzn, že je úspornější (dává více světla na 1W spotřebované energie).

Osvětlení LED žárovky (Lux)
Jedná se o celkový světelný výkon LED žárovky, který dopadne na jednotku plochy. Pokud tedy potřebujete osvětlit určité místo, jako je pracovní plocha kuchyňské linky, pracovní stůl apod., je ideální porovnávat jednotlivé LED žárovky podle hodnot Osvětlení (Lux), které jsou schopné poskytnout na dané ploše. Platí pravidlo: 1Lux = 1Lumen / 1m2. Z uvedeného vzorce je jasné, že se vlastně porovnává kolik Lumenů ''dopadne'' na určitou plochu.

Index podání barev CRI (Ra)
Jedná se o hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Hodnota Ra může být od 0 do 100. Hodnota Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možno rozeznat barvy. Naproti tomu Ra=100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev.
Požadovaná intenzita
umělého osvětlení
Použití
50 - 100 lx
Schodiště, garáže, chodby
100 - 150 lx
Obytné kuchyně, koupelny, WC
200 lx
Jídelní prostory
300 lx
Studium, psaní, kreslení, kuchyňské práce aj.
200 - 500 lx
Osvětlení pracovních prostorů bez místního osvětlení
500 lx a více
Jemné ruční práce
Výpočet převodu luxů na lumeny
Denní i umělé světlo má různé barvy. Barva je dána teplotou chromatičnosti udávanou v Kelvinech (K). Čím vyšší je teplota chromatičnosti, tím více se barva podobá dennímu světlu (2 700 K - teple bílá, 4 000 K - bílá, 6 000 K - denní bílá). Žárovky o standardní barevné teplotě
2 700 K jsou charakteristické svým příjemným teplým nažloutlým světlem vhodným všude tam, kde není potřeba dlouhodobější zrakově náročné činnosti. Vhodné jsou na chodbách,
v běžných prostorech v domácnosti, v čekárnách apod. Světla o vyšší barevné teplotě okolo
4 000 K vydávají jasné kontrastní světlo vhodné pro studium, čtení, rýsování. Světla o vysoké barevné teplotě okolo 6 500 K umožňují kontrastní vidění. Světlo těchto světel není únavné pro oči, podporuje psychický i fyzický výkon. Vhodné jsou zejména pro osvětlení kancelářských prostor, knihoven, přednáškových sálů a všude tam, kde se dlouhodobě a intenzivně namáhá zrak.
Poslední dobou se hodně mluví o modrém spektru v LED osvětlení. Je třeba uvést, že část modrého spektra se vyskytuje hlavně u LED žárovek studenné barvy. Ale ani tak se není čeho bát. Respektive by jste nemohli používat běžné spotřebiče, bez kterých si už dnes nedokážeme představit život. A to mobilní telefonu, tablety, LED televize apod. Všechny tyto spotřebiče využívají studenou bílou jako zdroj podsvícení pro displej.
Index podání barev CRI (Ra)
Jedná se o hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Hodnota Ra může být od 0 do 100. Hodnota Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možno rozeznat barvy. Naproti tomu Ra=100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev.
Pro zjednodušení by se dalo říct, že systém CAN BUS (CAN - Controller Area Netwok, BUS - sběrnice) je datová sběrnice využívající vzájemnou komunikaci funkčních jednotek v automobilu. Mimo jiné hlídá i vlákna jednotlivých žárovek a jejich přerušení nahlásí na palubní desce vozidla. Jeho hlavní expanze je teprve před námi. Už dnes se pracuje na jeho využití i v domácnostech (např. pro audiovizuální techniku).

Žárovky s označením CAN BUS nehlásí řídící jednotce přerušení vlákna. Naproti tomu, obyčejné LED žárovky, prakticky totožné, nepodporující systém CAN BUS, hlásí řídící jednotce přerušení vlákna. Je to dáno tím, že LED žárovky jsou tak úsporné, že si elektronika automobilu myslí, že je přerušené vlákno. Proto je důležité před koupí LED žárovek vědět, zda Váš automobil má systém CAN BUS, či nikoliv.
Dávat do vozidla vždy žárovku se systémem CAN BUS ale nemá smysl, neboť tyto žárovky mají vyšší spotřebu a tudíž dobře myšlená úspora není oproti klasické žárovce už taková.
U LED žárovek jsou v současné době dostupné všechny druhy patic, na jaké jsme zvyklí u klasických, speciálních, halogenových a úsporných žárovek. Neměl by tedy být problém vždy najít ekvivalent původní žárovky v LED.
V některých případech je ale nutno změřit prostor, do kterého se má LED žárovka umístit, protože LED žárovky s vyšším výkonem bývají mnohdy delší nebo mají větší průměr než původní žárovky. Předejdete tak případným problémům s nemožností umístění ledky např. pod kryt svítidla.
Tabulka pro výběr vhodného zdroje pro použití s LED páskem, v závislosti na délce a typu LED pásku

Výkon zdroje
(adaptéru) 12V

300 LED 3528
(4,8 W/m)

600 LED 3528
(9,6 W/m)

300 LED 5630
(12 W/m)

300 LED RGB
(14,4 W/m)
10W
0,9A
2 m
1 m
0,5 m
0,5 m
15W
1,3A
3 m
1,5 m
1 m
1 m
25W
2,1A
5 m
2,5 m
1,5 m
1,5 m
50W
4,2A
10 m
5 m
3 m
3 m
72W
6A
13 m
7,5 m
5 m
5 m
První praktickou LED s viditelným spektrem vyvinul Američan Nick Holonyak Jr. již v roce 1962. Standardní LED dioda má jen dva vývody a to Anodu a Katodu.
Prochází-li PN přechodem elektrický proud v propustném směru, přechod vyzařuje (emituje) nekoherentní světlo s úzkým spektrem. Může emitovat i jiné druhy záření. Tento jev je způsoben elektroluminiscencí (průchodem elektrického proudu vhodným materiálem dochází k uvolňování fotonů). Pásmo spektra záření diody je závislé na chemickém složení použitého polovodiče. LED jsou vyráběny s pásmy vyzařování od skoro ultrafialových, přes různé barvy viditelného spektra, až po infračervené pásmo. Poměrně dlouho trval vývoj modré LED, na nějž čekal jeden z projektů ploché barevné televizní obrazovky. Z principu funkce LED vyplývá, že nelze přímo emitovat bílé světlo - starší bíle zářící diody většinou obsahují trojici čipů vybíraných tak, aby bylo aditivním míšením v rozptylném materiálu vrchlíku dosaženo vjemu bílého světla. Protože není možné přímo emitovat bílé světlo, pravé bílé LED využívají luminoforu. Některé bílé LED emitují modré světlo, část tohoto světla je přímo na čipu luminoforem transformována na žluté světlo a díky mísení těchto barev vzniká bílá. Jiné typy bílých LED emitují ultrafialové záření, to je přímo na čipu luminoforem transformováno na bílé světlo.
Se zkracující se vlnovou délkou emitovaného světla roste napětí, při kterém se proud v propustném směru začíná zvětšovat. U křemíkové (Si) diody je toto napětí asi 0,6 V, u zelené LED z GaP 1,7 V a u modré z SiC již 2,5 V.

Základní monokrystaly diod bývají překryty kulovými vrchlíky z epoxidové pryskyřice nebo akrylového polyesteru. Materiály, z nichž se LED vyrábějí, totiž mají poměrně vysoký index lomu a velká část vyzařovaného světla by se odrážela totálním odrazem zpět na rovinném rozhraní se vzduchem.
Oproti jiným elektrickým zdrojům světla (žárovka, výbojka, doutnavka) mají LED tu výhodu, že pracují s poměrně malými hodnotami proudu a napětí. Z toho vyplývá jejich nepřebernému množství užití. Kombinací LED základních barev (červená, zelená, modrá) je možno získat i barevné obrazovky.
Konstrukčně představují LED součástku, v níž je kontaktovaný čip (nebo kombinace čipů) zastříknut materiálem s požadovanými optickými vlastnostmi (LED se vyrábějí v bodovém či rozptylném provedení, s různým vyzařovacím úhlem). Kontakty mohou být v provedení pro povrchovou montáž (SMD) nebo ve tvaru ohebných či poddajných přívodů. Sestavy více LED, pouzdřené společně mohou mít samostatně vyveden každý čip, společnou anodu či katodu nebo jiný systém kontaktování dle zamýšleného užití (například dvojbarevné diody).
Princip LEDky
Problém prvních LED diod a jejich nemožnosti používat je k běžnému osvětlení, tedy jako LED žárovky, nebyl jen ve velmi nízké svítivosti a velmi malému úhlu, pod kterým diody svítily. Problém byl i v tom, že pro LED žárovky, které jsou dnes určené pro běžné osvětlení, se používá bílé, nebo teplé bílé světlo. A k tomu, aby bylo vytvořeno bílé světlo, bylo nutné vyrobit LED diody, které jsou schopné vyzařovat nejen červené, ale i modré a zelené světlo, tedy celé barevné spektrum (RGB), které dohromady dává bílou barvu. První modré vysoce svítivé LED diody, se objevily na trhu až v roce 1993. Modrá LED dioda byla tedy poslední do tria LED diod k vytvoření bílé LED diody.
Revoluční modrá LED dioda
Zboží s beteriemi
Pokud zařízení nepoužíváte delší dobu, vyjměte baterie ze zařízení. Hrozí jejich vytečení. Použité (vybité), či vyteklé baterie nepatří do komunálního odpadu! S bateriemi nakládejte jako s nebezpečným odpadem. Baterie vyhazujte do označených krabic pro vybité baterie, která jsou označena jako „místa zpětného odběru“. Jsou to zejména prodejny elektrospotřebičů, supermarkety a hypermarkety, obchodní hobby centra, sběrné dvory nebo mobilní sběrny nebezpečných odpadů v městech a obcích. Seznam veřejně přístupných míst zpětného odběru najdete na úvodní stránce www.ecobat.cz.
Proč baterie do koše nepatří?

Použité baterie a akumulátory, nesprávně vyhazované s běžným odpadem, mohou vážně narušit životní prostředí. Po čase se z nich uvolňují škodlivé látky (zejména tzv. těžké kovy), které mohou znečistit půdu nebo spodní a povrchové vody. Těžké kovy obsažené v bateriích mají prokazatelně škodlivý vliv nejen na lidské zdraví. Recyklací kovových látek obsažených v bateriích lze dosáhnout významných energetických a materiálových úspor primárních surovin.
Výpočet převodu luxů na lumeny
Výpočet ušetřených peněz, při provozu LED žárovky
Domůe-shopZbožíElektroinstalaceReferenceInspiraceNáš rádce - FAQNávodyReklamaceObchodní podmínkyO násKontakty